Nowe wymogi Państwowej Inspekcji Pracy w związku z epidemią

12 maja 2020


Szanowni Klienci,

pomimo ciągle panującego zagrożenia związanego z wirusem SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, co raz więcej dziedzin gospodarki powoli wraca do normalnego funkcjonowania. Jednakże z uwagi na wciąż istniejące zagrożenie chorobą COVID-19 konieczne jest podjęcie w zakładach pracy rozwiązań zapewniających pracownikom maksymalne bezpieczeństwo. Z uwagi na powyższe pojawiły się w ostatnich dniach nowe wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy odnośnie organizacji pracy i utrzymania w zakładach pracy środków bezpieczeństwa zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa.

Powyższe powoduje konieczność wprowadzenia nowych procedur i praktyk bezpieczeństwa, a być może również zmianę organizacji i sposobu pracy na wielu stanowiskach. Należy pamiętać, że w przypadku zmian w procesie pracy Pracodawcy powinni skorygować ocenę ryzyka i uwzględnić w niej wszystkie nowe zagrożenia, również te mające wpływ na zdrowie psychiczne (aktualizacja oceny ryzyka).

Należy pamiętać, że właściwe zorganizowanie obszaru BHP w zakładzie pracy pozwoli na bezpieczny i zdrowy powrót wszystkich pracowników do pracy a także na dalsze efektywne funkcjonowanie zakładu pracy przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa.

Ponadto konieczne jest przygotowanie procedur, jeśli jeszcze nie zostały wdrożenie, regulujących funkcjonowanie zakładu pracy w sytuacji ograniczenia w przemieszczaniu się – np. określenie szczegółowych zasad pracy zdalnej. A także weryfikacja warunków pracy pracowników pozostających w biurze – zapewnienie dodatkowej przestrzeni między stanowiskami pracy, zamiast popularnego do tej pory „open space” – zastosowanie dodatkowych przegród oddalających pracowników. Zapewnienie środków ochrony indywidulanej, organizacja pracy zmianowej jeśli jest to możliwe, określenie zasad korzystania z przerwy śniadaniowej czy obiadowej oraz zasad korzystania z przestrzeni wspólnych tj. kuchnia czy stołówka. Zapewnienie środków do dezynfekcji rąk i elementów środowiska pracy – blatów, klamek, poręczy, wyposażenia technicznego np. wspólnych drukarek kopiarek. 

Konieczność poinformowania pracowników o wprowadzeniu nowych zasad, procedur, zapewnienie dodatkowych szkoleń jeśli jest to konieczne.

Mając na uwadze powyższe służymy Państwu wsparciem w weryfikacji i dostosowaniu do nowej rzeczywistości lub stworzeniu stosownych procedur i zasada funkcjonowania zakładu pracy, zapewniających Państwu skuteczne instrumenty pozwalające na sprawne zarządzenie pracownikami zgodnie z najnowszymi wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Zespół Kancelarii TURCZA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

AKTUALNOŚCI

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Właściciel pojazdu mechanicznego, uszkodzonego w wypadku lub, czy kolizji, co do zasady, ma prawo do zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego....

KONTAKT

formularz kontaktowy

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Marek Turcza z siedzibą w Poznaniu (60-347), ul. Grochowska 56, REGON: 120119490, NIP: 9451892838. Informacje w przedmiocie warunków i zasad ochrony danych osobowych znajdują się na stronie https://turcza.com.pl/odo/.

   

  TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

  NIP: 945-189-28-38

  Telefon: +48 61 666 37 60

  FAX: +48 61 666 37 59

  E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

  Oddział Poznań

  ul. Palacza 144
  60-278 Poznań

  Oddział Leszno

  ul. Niepodległości 49
  64-100 Leszno

  znajdź nas

  TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

  ul. Grochowska 56
  60-347 Poznań

  NIP: 945-189-28-38

  Telefon: +48 61 666 37 60
  FAX: +48 61 666 37 59
  E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

  Godziny otwarcia: od pon do pt - 8.30-16.30

   

  O kancelarii

  Zespół Kancelarii TURCZA składa się z radców prawnych i adwokatów o zróżnicowanym i bogatym doświadczeniu zawodowym. Biznesowi klienci otrzymują merytoryczne wsparcie niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i jego zasięgu działania. Kancelaria zapewnia opiekę prawną wykraczającą poza granice kraju za sprawą aktywnej współpracy w ramach międzynarodowej organizacji The Law Firm Network.

  Copyright © 2022 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.