KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA

AUTOMOTIVE

Zmiany przepisów dotyczących prywatnego użytkowania samochodów służbowych

11/01/2022

Autor artykułu:

Marta Rabe-Kozłowska

Marta Rabe-Kozłowska

Radca Prawny

Mec. Marta Rabe-Kozłowska jest specjalistką z zakresu prawa spółek handlowych, prawa gospodarczego, prawa cywilnego, ochrony danych osobowych oraz Legal English.

Wraz ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi Polskim Ładem pojawiły się również zmiany dla pracowników. Od początku roku zmieniły się przepisy dotyczące ryczałtu za samochody służbowe wykorzystywane również do celów prywatnych. Dotychczas był on wyliczany w oparciu o pojemność silnika, obecnie zaś kalkulacja będzie oparta o jego moc.

Umożliwienie pracownikowi używania samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi w polskim prawie nieodpłatne świadczenie. Tym samym zaliczane jest ono do przychodów pracownika i tym samym podlega powiększeniu o zryczałtowaną kwotę podatku oraz składki ZUS.

Dotychczas ryczałt wynosił 250 lub 400 złotych miesięcznie – zależnie od tego, czy pojemność silnika wynosiła mniej lub więcej niż 1600 cm3. Wraz ze zmianami maksymalna kwota ryczałtu kalkulowana jest w odniesieniu do mocy silnika 60 kilowatów, czyli około 81,58 koni mechanicznych. Jako że taką moc mają jedynie niewielkie samochody miejskie, wraz z wejściem w życie nowelizacji spora grupa pracowników będzie musiała wliczyć do przychodu wyższą kwotę ryczałtu, a tym samym wzrośnie kwota podatku dochodowego oraz składki ZUS, którą zobowiązani będą uiścić.

Wspomnieć należy, że celem wprowadzenia opisywanej zmiany było objęcie ryczałtem samochodów elektrycznych, które nie mają parametru pojemności silnika. Obecnie wszystkie auta elektryczne oraz napędzane wodorem, niezależnie od mocy silnika, objęte są niższą stawką ryczałtu, tj. 250 zł. Co istotne, samochody hybrydowe nie zostały objęte w/w wyjątkiem, zatem ryczałt dla nich oblicza się według zasad ogólnych.

Wraz ze wzrostem ryczałtu oraz spadkiem liczby podróży służbowych spowodowanym popularyzacją pracy zdalnej pamiętać należy o tym, że kwotę, o którą należy powiększyć przychód – zgodnie z art 12 ust. 2b ustawy o PIT – ustala się sumując 1/30 należnej kwoty ryczałtu za każdy dzień miesiąca, w którym pojazd służbowy wykorzystywany był do celów prywatnych.

Więcej artykułów:

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Właściciel pojazdu mechanicznego, uszkodzonego w wypadku lub, czy kolizji, co do zasady, ma prawo do zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Uprawnienie to kształtuje się w różny sposób, w zależności od faktu czy...

Konfiskata pojazdu za przekroczenie prędkości we Francji

Konfiskata pojazdu za przekroczenie prędkości we Francji

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Otrzymaliśmy od widza na naszym kanale na YouTube następujące pytanie: Czy przekraczając prędkość we Francji, o ponad 50 kmh na autostradzie, może zostać dokonana konfiskata pojazdu, jeżeli pojazd jest zarejestrowany...

KONTAKT

formularz kontaktowy

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Marek Turcza z siedzibą w Poznaniu (60-347), ul. Grochowska 56, REGON: 120119490, NIP: 9451892838. Informacje w przedmiocie warunków i zasad ochrony danych osobowych znajdują się na stronie https://turcza.com.pl/odo/.

   

  TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

  NIP: 945-189-28-38

  Telefon: +48 61 666 37 60

  FAX: +48 61 666 37 59

  E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

  Oddział Poznań

  ul. Palacza 144
  60-278 Poznań

  Oddział Leszno

  ul. Niepodległości 49
  64-100 Leszno

  znajdź nas

  TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

  ul. Grochowska 56
  60-347 Poznań

  NIP: 945-189-28-38

  Telefon: +48 61 666 37 60
  FAX: +48 61 666 37 59
  E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

  Godziny otwarcia: od pon do pt - 8.30-16.30

   

  O kancelarii

  Zespół Kancelarii TURCZA składa się z radców prawnych i adwokatów o zróżnicowanym i bogatym doświadczeniu zawodowym. Biznesowi klienci otrzymują merytoryczne wsparcie niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i jego zasięgu działania. Kancelaria zapewnia opiekę prawną wykraczającą poza granice kraju za sprawą aktywnej współpracy w ramach międzynarodowej organizacji The Law Firm Network.

  Copyright © 2022 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.