KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA
AUTOMOTIVE
Zmiany przepisów dotyczących prywatnego użytkowania samochodów służbowych
Autor artykułu:

Marta Rabe-Kozłowska
Radca Prawny
Mec. Marta Rabe-Kozłowska jest specjalistką z zakresu prawa spółek handlowych, prawa gospodarczego, prawa cywilnego, ochrony danych osobowych oraz Legal English.
Wraz ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi Polskim Ładem pojawiły się również zmiany dla pracowników. Od początku roku zmieniły się przepisy dotyczące ryczałtu za samochody służbowe wykorzystywane również do celów prywatnych. Dotychczas był on wyliczany w oparciu o pojemność silnika, obecnie zaś kalkulacja będzie oparta o jego moc.
Umożliwienie pracownikowi używania samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi w polskim prawie nieodpłatne świadczenie. Tym samym zaliczane jest ono do przychodów pracownika i tym samym podlega powiększeniu o zryczałtowaną kwotę podatku oraz składki ZUS.
Dotychczas ryczałt wynosił 250 lub 400 złotych miesięcznie – zależnie od tego, czy pojemność silnika wynosiła mniej lub więcej niż 1600 cm3. Wraz ze zmianami maksymalna kwota ryczałtu kalkulowana jest w odniesieniu do mocy silnika 60 kilowatów, czyli około 81,58 koni mechanicznych. Jako że taką moc mają jedynie niewielkie samochody miejskie, wraz z wejściem w życie nowelizacji spora grupa pracowników będzie musiała wliczyć do przychodu wyższą kwotę ryczałtu, a tym samym wzrośnie kwota podatku dochodowego oraz składki ZUS, którą zobowiązani będą uiścić.
Wspomnieć należy, że celem wprowadzenia opisywanej zmiany było objęcie ryczałtem samochodów elektrycznych, które nie mają parametru pojemności silnika. Obecnie wszystkie auta elektryczne oraz napędzane wodorem, niezależnie od mocy silnika, objęte są niższą stawką ryczałtu, tj. 250 zł. Co istotne, samochody hybrydowe nie zostały objęte w/w wyjątkiem, zatem ryczałt dla nich oblicza się według zasad ogólnych.
Wraz ze wzrostem ryczałtu oraz spadkiem liczby podróży służbowych spowodowanym popularyzacją pracy zdalnej pamiętać należy o tym, że kwotę, o którą należy powiększyć przychód – zgodnie z art 12 ust. 2b ustawy o PIT – ustala się sumując 1/30 należnej kwoty ryczałtu za każdy dzień miesiąca, w którym pojazd służbowy wykorzystywany był do celów prywatnych.
Więcej artykułów:

Nowe przepisy ustawy o czasie pracy kierowców
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Dnia 29 maja 2022 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy o czasie pracy kierowców – ustawa z 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw...

Wyższe OC i AC dla piratów drogowych
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła duże zmiany w przepisach dotyczących OC i AC. Piraci drogowi mają się czego obawiać – stawki...
KONTAKT
formularz kontaktowy
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
NIP: 945-189-28-38
Telefon: +48 61 666 37 60
FAX: +48 61 666 37 59
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

Oddział Poznań
ul. Palacza 144
60-278 Poznań

Oddział Leszno
ul. Niepodległości 49
64-100 Leszno
znajdź nas
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
ul. Grochowska 56
60-347 Poznań
NIP: 945-189-28-38
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl
Godziny otwarcia: od pon do pt - 8.30-16.30
O kancelarii
Zespół Kancelarii TURCZA składa się z radców prawnych i adwokatów o zróżnicowanym i bogatym doświadczeniu zawodowym. Biznesowi klienci otrzymują merytoryczne wsparcie niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i jego zasięgu działania. Kancelaria zapewnia opiekę prawną wykraczającą poza granice kraju za sprawą aktywnej współpracy w ramach międzynarodowej organizacji The Law Firm Network.
Nawigacja strony
Copyright © 2022 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.