KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA

AUTOMOTIVE

Wyższe OC i AC dla piratów drogowych

1/06/2022

Autor artykułu:

Katarzyna Turcza

Katarzyna Turcza

Radca Prawny

Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła duże zmiany w przepisach dotyczących OC i AC. Piraci drogowi mają się czego obawiać – stawki ubezpieczeniowe mogą być uzależnione od ilości posiadanych punktów karnych. Prowadzenie pojazdu zgodnie z przepisami pozwoli zachować podstawową stawkę, natomiast wraz ze wzrostem liczby punktów karnych może wzrosnąć OC i AC.

W związku z ustawą, zakład ubezpieczeń uzyska dostęp do danych dotyczących wykroczeń i przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego, a także punktów karnych, znajdujących się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jest to rozwiązanie docelowe, ponieważ obecnie – do momentu wprowadzenia rozwiązań technicznych – zakłady ubezpieczeń będą pozyskiwać informacje na temat wykroczeń z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na podstawie informacji zawartych w rejestrze zakłady będą mogły wycenić OC i AC, dostosowując je do ilości posiadanych punktów karnych. Dane zawarte w rejestrze obejmują okres dwóch lat, dlatego ubezpieczyciel będzie mógł wycenić OC i AC również w oparciu o punkty karne uzyskane nawet przed dwoma laty.

Warto zwrócić uwagę, że wprowadzone zmiany jedynie umożliwiają ubezpieczycielom poznanie historii wykroczeń i przestępstw danego kierowcy, ale nie nakładają obowiązku podniesienia składki ubezpieczeniowej dla pirata drogowego.

Przepisy zaczną obowiązywać od 17 czerwca 2022 r.

Więcej artykułów:

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Właściciel pojazdu mechanicznego, uszkodzonego w wypadku lub, czy kolizji, co do zasady, ma prawo do zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Uprawnienie to kształtuje się w różny sposób, w zależności od faktu czy...

Konfiskata pojazdu za przekroczenie prędkości we Francji

Konfiskata pojazdu za przekroczenie prędkości we Francji

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Otrzymaliśmy od widza na naszym kanale na YouTube następujące pytanie: Czy przekraczając prędkość we Francji, o ponad 50 kmh na autostradzie, może zostać dokonana konfiskata pojazdu, jeżeli pojazd jest zarejestrowany...

KONTAKT

formularz kontaktowy

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Marek Turcza z siedzibą w Poznaniu (60-347), ul. Grochowska 56, REGON: 120119490, NIP: 9451892838. Informacje w przedmiocie warunków i zasad ochrony danych osobowych znajdują się na stronie https://turcza.com.pl/odo/.

   

  TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

  NIP: 945-189-28-38

  Telefon: +48 61 666 37 60

  FAX: +48 61 666 37 59

  E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

  Oddział Poznań

  ul. Palacza 144
  60-278 Poznań

  Oddział Leszno

  ul. Niepodległości 49
  64-100 Leszno

  znajdź nas

  TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

  ul. Grochowska 56
  60-347 Poznań

  NIP: 945-189-28-38

  Telefon: +48 61 666 37 60
  FAX: +48 61 666 37 59
  E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

  Godziny otwarcia: od pon do pt - 8.30-16.30

   

  O kancelarii

  Zespół Kancelarii TURCZA składa się z radców prawnych i adwokatów o zróżnicowanym i bogatym doświadczeniu zawodowym. Biznesowi klienci otrzymują merytoryczne wsparcie niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i jego zasięgu działania. Kancelaria zapewnia opiekę prawną wykraczającą poza granice kraju za sprawą aktywnej współpracy w ramach międzynarodowej organizacji The Law Firm Network.

  Copyright © 2022 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.