W CZASIE KRYZYSU
PRAWNE WSPARCIE BIZNESU
Bezprecedensowa sytuacja gospodarcza zwiÄ zana z epidemiÄ koronawirusa stanowi powaĆŒne zagroĆŒenie dla stabilnoĆci wielu firm. WychodzÄ c naprzeciw potrzebom przedsiÄbiorcĂłw przygotowaliĆmy pakiet usĆug, ktĂłrego celem jest ochrona ciÄ gĆoĆci dziaĆania i wypĆacalnoĆci spĂłĆek, jak rĂłwnieĆŒ zabezpieczanie ich wĆaĆcicieli.
DORADZTWO PRAWNE W ZAKRESIE KORZYSTANIA Z TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ
W TYM MOĆ»EMY POMĂC
aKTUALNE INFORMACJE WAĆ»NE DLA PRZEDSIÄBIORCĂW
kryzysowy ALERT PRAWNY
PILNE: Odwieszenie zawieszonych terminĂłw na mocy specustawy
UstawÄ z dnia 2 marca 2020 r. o szczegĂłlnych rozwiÄ zaniach zwiÄ zanych z zapobieganiem, przeciwdziaĆaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorĂłb zakaĆșnych oraz wywoĆanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawÄ )…
Zmiany w umowach najmu w zwiÄ zku z nowelizacjÄ specustawy COVID-19
W zwiÄ zku z rozprzestrzeniajÄ cÄ siÄ epidemiÄ wirusa COVID-19 wprowadzono szereg kontrowersyjnych przepisĂłw dotyczÄ cych umĂłw najmu lokali znajdujÄ cych siÄ w centrach handlowych (o powierzchni sprzedaĆŒy powyĆŒej 2.000 m2).
Tarcza antykryzysowa ZAGADNIENIA DOT. NIERUCHOMOĆCI (OPRACOWANIE)
Szanowni PaĆstwo, W odpowiedzi na liczne pytania przygotowaliĆmy kolejnÄ czÄĆÄ naszego opracowania przepisĂłw âTarczy Antykryzysowejâ: ZAGADNIENIA DOT. NIERUCHOMOĆCI.
BIULETYN INFORMACYJNY âTARCZA ANTYKRYZYSOWAâ
W zwiÄ zku z projektem tzw. âTarczy antykryzysowejâ chcielibyĆmy przybliĆŒyÄ PaĆstwu zmiany, ktĂłre w najbliĆŒszych dniach mogÄ zaczÄ Ä obowiÄ zywaÄ.
AUTORSKIE OPRACOWANIA PRAWNE
przewodniki i opracowania

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
KREDYTY DLA FIRM
OPRACOWANIE W PDF

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
SZCZEGĂLNE
INSTRUMENTY WSPARCIA
OPRACOWANIE W PDF

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
NIERUCHOMOĆCI
OPRACOWANIE W PDF

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
ROZWIÄZANIA DLA PRZEDSIÄBIORCĂW
OPRACOWANIE W PDF
POMOC DLA PRZEDSIÄBIORCĂW
RESTRUKTURYZACJA
UstaÂwoÂdawÂca wproÂwaÂdzaÂjÄ c przeÂpiÂsy PraÂwa reÂstrukÂtuÂryÂzaÂcyjÂneÂgo miaĆ na ceÂlu ochroÂnÄ przedÂsiÄÂbiorÂcĂłw przed upaÂdĆoÂĆciÄ poÂprzez umoĆŒÂliÂwieÂnie im zaÂwarÂcia ukĆaÂdu z wieÂrzyÂcieÂlaÂmi. Restrukturyzacja to szansa na wyjĆcie z finansowych problemĂłw poprzez naprawÄ przedsiÄbiorstwa i jego oddĆuĆŒenie bez koniecznoĆci ogĆaszania upadĆoĆci. GĆĂłwnÄ zaletÄ restrukturyzacji jest pierwszeĆstwo postÄpowania przed postÄpowaniem upadĆoĆciowym, zachowanie pĆynnoĆci w funkcjonowaniu przedsiÄbiorstwa oraz szybkoĆÄ postÄpowania.
PROWADZENIE POSTÄPOWAĆ NAPRAWCZYCH
Prowadzone jest w sytuacji zagroĆŒenia niewypĆacalnoĆciÄ . PostÄpowanie to moĆŒe prowadziÄ takĆŒe przedsiÄbiorca, w stosunku do ktĂłrego sÄ d oddaliĆ wniosek o ogĆoszenie upadĆoĆci. Jest rozwiÄ zaniem dla przedsiÄbiorcĂłw, ktĂłrzy na bieĆŒÄ co regulujÄ swoje zobowiÄ zania, ale ich sytuacja ekonomiczna jest na tyle trudna, ĆŒe w niedĆugim czasie stanÄ siÄ niewypĆacalni.
POSTÄPOWANIE RESTRUKTURYZACYJNE
WybĂłr odpowiedniego postÄpowania restrukturyzacyjnego zaleĆŒy od konkretnego przypadku i wymaga przeprowadzenia szczegĂłĆowej analizy prawnej i ekonomicznej przedsiÄbiorstwa. Dopasowanie odpowiedniego postÄpowania zaleĆŒy od tego skutki jaki przedsiÄbiorca chce osiÄ gnÄ Ä. WiÄ ĆŒe siÄ m.in. z prowadzeniem negocjacji z wierzycielami, a takĆŒe odpowiednim sformuĆowaniem wnioskĂłw i zwarcia ukĆadu przedsÄ dowego. Celem postÄpowania restrukturyzacyjnego jest unikniÄcie ogĆoszenia upadĆoĆci.
POSTÄPOWANIE O ZATWIERDZENIE UKĆADU
Najbardziej odformalizowane postÄpowanie, przewiduje samodzielne zbieranie przez dĆuĆŒnika gĆosĂłw wierzycieli. Daje wiÄkszÄ swobodÄ ale mniejszÄ ochronÄ dĆuĆŒnika – zawieszenie egzekucji w tym trybie nie jest dopuszczalne.
POSTÄPOWANIE SANACYJNE
UmoĆŒliwia dĆuĆŒnikowi przeprowadzenie dziaĆaĆ sanacyjnych oraz zawarcie ukĆadu po sporzÄ dzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelnoĆci. DziaĆaniami sanacyjnymi sÄ czynnoĆci prawne i faktyczne, ktĂłre zmierzajÄ do poprawy sytuacji ekonomicznej dĆuĆŒnika i majÄ na celu przywrĂłcenie dĆuĆŒnikowi zdolnoĆci do wykonywania zobowiÄ zaĆ, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucjÄ . Daje najwiÄkszÄ ochronÄ przed niekontrolowanymi egzekucjami, pozwala na wypowiedzenie.
POSTÄPOWANIE UKĆADOWE
PostÄpowanie ukĆadowe przeznaczone jest dla tych przedsiÄbiorcĂłw, ktĂłrzy sÄ na skraju wypĆacalnoĆci albo stali siÄ juĆŒ niewypĆacalni. Wniosek o otwarcie postÄpowania ukĆadowego skĆada dĆuĆŒnik, gdy ponad 15% jego wierzytelnoĆci jest spornych. SÄ d powoĆuje nadzorcÄ sÄ dowego (sporzÄ dza min. plan restrukturyzacyjny i spis wierzytelnoĆci).
PRZYĆPIESZONE POSTÄPOWANIE UKĆADOWE
Do zawarcia ukĆadu dochodzi na zwoĆywanym przez sÄdziego – komisarza zgromadzeniu wierzycieli. Zabezpieczenie majÄ tku dĆuĆŒnika poprzez zawieszenie egzekucji wierzytelnoĆci objÄtych ukĆadem oraz moĆŒliwe zawieszenie egzekucji wierzytelnoĆci nie objÄtych ukĆadem, jeĆŒeli egzekucja mogĆaby utrudniÄ lub uniemoĆŒliwiÄ zawarcie ukĆadu. Tego postÄpowania nie moĆŒna prowadziÄ, jeĆli dĆuĆŒnik posiada ponad 15% wierzytelnoĆci spornych.
UKĆAD CZÄĆCIOWY
MoĆŒe zostaÄ przyjÄty i zatwierdzony wyĆÄ cznie w postÄpowaniu o zatwierdzenie ukĆadu albo przyspieszonym postÄpowaniu ukĆadowym. WyodrÄbnienie wierzycieli objÄtych ukĆadem czÄĆciowym odbywa siÄ w oparciu o obiektywne, jednoznaczne i uzasadnione ekonomicznie kryteria dotyczÄ ce stosunkĂłw prawnych wiÄ ĆŒÄ cych wierzycieli z dĆuĆŒnikiem, z ktĂłrych wynikajÄ zobowiÄ zania objÄte propozycjami ukĆadowymi.
Restrukturyzacja zadĆuĆŒenia
Restrukturyzacja zadĆuĆŒenia to nic innego, jak zmiana warunkĂłw spĆaty podsiadanego kredytu. ZadĆuĆŒenie restrukturyzuje siÄ po to, by dostosowaÄ warunki spĆaty zadĆuĆŒenia do aktualnej sytuacji materialnej dĆuĆŒnika.
PROWADZENIE DZIAĆALNOĆCI GOSPODARCZEJ PO WSZCZÄCIU EGZEKUCJI
StosujÄ c legalne rozwiÄ zania prawne, umoĆŒliwiamy dalsze prowadzenie dziaĆalnoĆci gospodarczej i uzyskiwanie z tego tytuĆu przychodĂłw przy peĆnym zabezpieczeniu PaĆstwa strony. Nasze doĆwiadczenie pomoĆŒe zastosowaÄ rozwiÄ zania dla Twojego przedsiÄbiorstwa, ktĂłre rozwiÄ ĆŒÄ problemy prowadzenia dziaĆalnoĆci gospodarczej i zachowania pĆynnoĆci finansowej.
RESTRUKTURYZACJA FIRMY
To proces celem ktĂłrego jest zwiÄkszenie efektywnoĆci, optymalizacja sposobu wykorzystania posiadanych zasobĂłw przedsiÄbiorstwa, czy poprawa pozycji podmiotu na konkurencyjnym rynku. Jest narzÄdziem, ktĂłre umiejÄtnie wykorzystane uchroni przedsiÄbiorstwo przed caĆkowitym i ostatecznym upadkiem albo dostosuje firmÄ do zmiennych rynkowych realiĂłw.
dowiedz siÄ wiÄcej o restrukturyzacji i upadĆoĆciach w praktyce
publikacje i opracowania
Czym jest postÄpowanie restrukturyzacyjne?
JednÄ z form walki przedsiÄbiorstwa z kryzysem finansowym jest prĂłba namĂłwienia wierzycieli do zawarcia porozumienia i przeprowadzenia postÄpowania restrukturyzacyjnego. Celem takiego postÄpowania jest unikniÄcie ogĆoszenia upadĆoĆci i umoĆŒliwienie restrukturyzacji w drodze zawarcia ukĆadu z wierzycielami.
Kto, kiedy i gdzie powinien zĆoĆŒyÄ wniosek o ogĆoszenie upadĆoĆci
Widmo upadĆoĆci jest czarnym scenariuszem, ktĂłrego dĆuĆŒnicy, przede wszystkim przedsiÄbiorcy, pragnÄliby uniknÄ Ä. Wiadomym jest, ĆŒe upadĆoĆÄ moĆŒe prowadziÄ do wieloletnich perturbacji ĆŒyciowych, a rozpoczÄcie nowej dziaĆalnoĆci przez z bagaĆŒem niewypĆacalnoĆci moĆŒe byÄ trudne.
Skarga pauliaĆska
Skarga pauliaĆska, to znana od czasĂłw staroĆŒytnych (skÄ d wywodzi siÄ ta tajemnicza nazwa), metoda na skuteczne dochodzenie roszczeĆ od nieuczciwych dĆuĆŒnikĂłw, ktĂłrzy zbywajÄ swĂłj majÄ tek za bezcen czy darmo, uniemoĆŒliwiajÄ c zaspokojenie wierzycieli.
PowĂłdztwa przeciwegzekucyjne a skarga na czynnoĆci komornika
PostÄpowanie egzekucyjne jest bardzo sformalizowane. Komornik zasadniczo nie analizuje wniosku egzekucyjnego pod kÄ tem merytorycznym. Niejednokrotnie okazuje siÄ, ĆŒe postÄpowanie komornicze, przynajmniej w jakimĆ zakresie, nie jest zasadne.
POMOC DLA PRZEDSIÄBIORCĂW
UPADĆOĆCI
Procedura wszczynana w razie niewypĆacalnoĆci dĆuĆŒnika. UpadĆoĆÄ oznacza przejÄcie caĆoĆci zarzÄ du nad majÄ tkiem niewypĆacalnego przedsiÄbiorcy przez wyznaczonego przez sÄ d syndyka. Celem postÄpowania jest sprzedaĆŒ caĆego majÄ tku dĆuĆŒnika i przeznaczenie ĆrodkĂłw w ten sposĂłb uzyskanych na zaspokojenie wierzycieli.
PRZYGOTOWANIE DO UPADĆOĆCI
Decyzja o skierowaniu do sÄ du gospodarczego wniosku o upadĆoĆÄ jest niezwykle istotna co do jej skutkĂłw. Utrata pĆynnoĆci finansowej nakĆada na kierownikĂłw jednostki gospodarczej obowiÄ zek ogĆoszenia upadĆoĆci w okreĆlonym czasie. Ochrona wierzycieli i odpowiednie Ćrodki finansowe na rachunku dĆuĆŒnika sÄ podstawÄ ogĆoszenia przez sÄ d upadĆoĆci.
OGĆOSZENIE UPADĆOĆCI
OgĆoszenie upadĆoĆci wiÄ ĆŒe siÄ z wieloma obowiÄ zkami dla dĆuĆŒnika. Z dniem ogĆoszenia upadĆoĆci majÄ tek upadĆego staje siÄ masÄ upadĆoĆci, ktĂłra sĆuĆŒy zaspokojeniu wierzycieli upadĆego. DatÄ upadĆoĆci jest data wydania postanowienia o ogĆoszeniu upadĆoĆci. Od tego momentu spĂłĆka dziaĆa w obrocie pod dotychczasowÄ firmÄ z dodaniem oznaczenia âw upadĆoĆciâ
POSTÄPOWANIA UPADĆOĆCIOWE LIKWIDACYJNE
PrzedsiÄbiorca moĆŒe rozpoczÄ Ä dziaĆalnoĆÄ pod innÄ firmÄ jeszcze w trakcie procedury. Wierzycielom rĂłwnieĆŒ bardziej niĆŒ na zawarciu ukĆadu zaleĆŒy na odzyskaniu nawet niewielkiej kwoty naleĆŒnoĆci. GĆĂłwnÄ zaletÄ upadĆoĆci likwidacyjnej jest to, ĆŒe firmy, gdy rozpoczynajÄ nowÄ dziaĆalnoĆÄ, zachowujÄ dochody w caĆoĆci dla siebie.
OCHRONA MAJÄTKU UPADĆEGO
OgĆoszenie upadĆoĆci wpĆywa takĆŒe na skutecznoĆÄ dokonanych przez upadĆego czynnoĆci prawnych w okresie przed ogĆoszeniem upadĆoĆci. Istotne znaczenie praktyczne ma domniemanie prawne, wedĆug ktĂłrego wszystko to, co znajduje siÄ w posiadaniu upadĆego w dniu ogĆoszenia upadĆoĆci naleĆŒy do niego.
OCHRONA RODZINY DĆUĆ»NIKA
CzÄsto upadĆoĆÄ jednego maĆĆŒonka wpĆywa na drugiego. WspĂłĆmaĆĆŒonkowi przysĆuguje jednak Ćrodek obrony swego interesu. MoĆŒe on dochodziÄ naleĆŒnoĆci z tytuĆu udziaĆu w majÄ tku wspĂłlnym w ramach postÄpowania upadĆoĆciowego.
UPADĆOĆCI ZAGRANICZNE
Reprezentowanie polskich przedsiÄbiorcĂłw w postÄpowaniach zagranicznych na terenie krajĂłw europejskich i pozaeuropejskich.
UPADĆOĆÄ KONSUMENCKA
Wprowadzona ostatnio ustawa o upadĆoĆci konsumenckiej znaczÄ co zmieniĆa pozycjÄ dĆuĆŒnika-konsumenta. Osoby nieprowadzÄ ce dziaĆalnoĆci gospodarczej a posiadajÄ ce dĆugi otrzymaĆy szansÄ ich znacznego zredukowania, a nawet caĆkowitego umorzenia. UpadĆoĆÄ konsumencka jest to rozwiÄ zanie prawne, ktĂłre w zaĆoĆŒeniu ma oferowaÄ osobom fizycznym, a od niedawna rĂłwnieĆŒ jednoosobowym dziaĆalnoĆciÄ gospodarczym moĆŒliwoĆÄ wyjĆcia z zadĆuĆŒenia poprzez jego redukcjÄ lub umorzenie w caĆoĆci.
POMOC DLA PRZEDSIÄBIORCĂW
Ochrona dĆuĆŒnikĂłw I PRZEDAWNIENIE ROSZCZEĆ
Przedawnienie oznacza moĆŒliwoĆÄ powoĆania siÄ prawo do uchylenia siÄ od zapĆaty roszczeĆ na skutek upĆywu okreĆlonego czasu. Na przedawnienie moĆŒna powoĆaÄ siÄ w bezpoĆrednich relacjach z wierzycielem albo przed sÄ dem czy innym organem, co prowadzi do wygrania postÄpowania.
Istnieje szereg sposobĂłw na szybkie i nieskomplikowane zmniejszenie zadĆuĆŒenia. Nie trzeba wcale wszczynaÄ zawiĆych postÄpowaĆ oddĆuĆŒeniowych, czy planowaÄ i wdraĆŒaÄ dĆugofalowych restrukturyzacji. SÄ przypadki, w ktĂłrych wystarczy zĆoĆŒyÄ wniosek i odpowiednio go umotywowaÄ, by saldo dĆugĂłw spadĆo. Oto niektĂłre z nich.
UMORZENIE SKĆADEK ZUS
JeĆli masz zadĆuĆŒenie w ZUS, ktĂłrego nie moĆŒesz spĆaciÄ albo jesteĆ w trudnej sytuacji finansowej oraz rodzinnej, moĆŒesz staraÄ siÄ o umorzenie wszystkich skĆadek ZUS. W okreĆlonym zakresie, dotyczy to rĂłwnieĆŒ zatrudnionych pracownikĂłw.
ZUS moĆŒe domagaÄ siÄ zapĆaty skĆadek maksymalnie za piÄÄ lat wstecz.
umorzeniE zalegĆoĆci podatkowych
UrzÄ
d skarbowy moĆŒe anulowaÄ Twoje zadĆuĆŒenie podatkowe w przypadku uzasadnionym waĆŒnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Umorzenie dotyczy rĂłwnieĆŒ odsetek za zwĆokÄ.
ZobowiÄ
zania podatkowe przedawniajÄ
siÄ po 5 latach.
umorzenie naleĆŒnoĆci sÄ dowych, grzywien, mandatĂłw ORAZ kar administracyjnych
ZadĆuĆŒenie moĆŒe wynikaÄ nie tylko ze stosunkĂłw gospodarczych, czy cywilnych, ale moĆŒe byÄ teĆŒ efektem rĂłĆŒnego rodzaju postÄpowaĆ przed organami paĆstwa. PostÄpowania mogÄ dotyczyÄ danej osoby jako przedsiÄbiorcy, ale takĆŒe jako osoby fizycznej. SÄ d czy organ publiczny moĆŒe naĆoĆŒyÄ okreĆlonÄ karÄ, grzywnÄ, czy teĆŒ zasÄ dzi obowiÄ zek zapĆaty wysokich kosztĂłw. Wszystkie te naleĆŒnoĆci moĆŒna staraÄ siÄ zlikwidowaÄ, o ile kondycja finansowa obiektywnie wykaĆŒe usprawiedliwionÄ , caĆkowitÄ niemoĆŒnoĆÄ ich spĆaty.
negocjacje z wierzycielami
Nasze doĆwiadczenie w prowadzeniu wielu podmiotĂłw gospodarczych pokazuje, ĆŒe wielu wierzycieli skĆonnych jest zastosowaÄ rĂłĆŒnego rodzaju ulgi w stosunku do dĆuĆŒnikĂłw. Trzeba pamiÄtaÄ, ĆŒe racjonalny wierzyciel, woli czekaÄ na poprawÄ kondycji dĆuĆŒnika i anulowaÄ mu czÄĆÄ zadĆuĆŒenia, zamiast w krĂłtkim czasie agresywnÄ windykacjÄ doprowadziÄ do jego bankructwa i uzyskaÄ niewiele.
negocjacje z komornikiem
Komornik to nie tylko urzÄdnik paĆstwowy, ale teĆŒ przedsiÄbiorca, ktĂłry zarabia na siebie. Z komornikiem rĂłwnieĆŒ moĆŒna i warto rozmawiaÄ o sposobie spĆaty zadĆuĆŒenia, tak by egzekucja byĆa jak najmniej uciÄ ĆŒliwa.
umorzenie kredytu
ChoÄ na pierwszy rzut oka wydaje siÄ niemoĆŒliwym, by bank umorzyĆ kredyt, ale w praktyce tak siÄ zdarza, a ĆciĆlej zdarza siÄ, ĆŒe bank umarza czÄĆÄ kredytu, a to juĆŒ moĆŒe byÄ bardzo wiele. Co prawda umorzenie takie zaleĆŒy wyĆÄ cznie od dobrej woli banku, to jednak warto o to wnioskowaÄ, gdy sytuacja finansowa jest powaĆŒna. Bank, jak kaĆŒdy wierzyciel, bÄdzie wolaĆ odzyskaÄ cokolwiek niĆŒ nic.
wakacje kredytowe, kredyt konsolidacyjny
PowyĆŒsze zabiegi, ktĂłre albo wynikajÄ z umowy albo z dobrej woli banku, jedynie odwlekajÄ w czasie koniecznoĆÄ zapĆaty Ćwiadczenia, ale w sytuacji problemĂłw majÄ tkowych czas to pieniÄ dz, dosĆownie.
umorzenie czynszu, mediĂłw, gazu, prÄ du, opĆat eksploatacyjnych
OpĆaty zwiÄ zane z ĆŒyciem codziennym, jak kaĆŒde inne mogÄ sumarycznie mocno nadszarpnÄ Ä budĆŒet. Osoby zadĆuĆŒone bojÄ siÄ ich w szczegĂłlny sposĂłb, bo siÄ nie koĆczÄ i zawsze, regularnie wracajÄ . Ale trzeba znĂłw pamiÄtaÄ, ĆŒe po drugiej stronie znajduje siÄ przedsiÄbiorca, ktĂłry dziaĆa dla zarobku i z pewnoĆciÄ moĆŒe umorzyÄ czÄĆÄ zadĆuĆŒenia, jeĆli w perspektywie bÄdzie mĂłgĆ oczekiwaÄ utrzymania klienta i zyski w pĂłĆșniejszym czasie.
ROZĆOĆ»ENIE NA RATY I UMORZENIE ODSETEK
Umorzenie dĆugĂłw nie musi polegaÄ na anulowaniu Ćwiadczenia gĆĂłwnego. MoĆŒna teĆŒ staraÄ siÄ znieĆÄ odsetki, ktĂłre majÄ tÄ niewygodnÄ cechÄ, ĆŒe majÄ pierwszeĆstwo w spĆacaniu przed Ćwiadczeniem gĆĂłwnym, a codziennie przy tym rosnÄ . RozĆoĆŒenie na raty to pĂłĆ Ćrodek, ale jednak pewna metoda, bo zmniejsza bieĆŒÄ ce saldo zadĆuĆŒenia. Wszystkie wyĆŒej wyliczone sposoby umorzenia dĆugu, moĆŒna zastosowaÄ do rozĆoĆŒenia na raty i umorzenie odsetek.
klauzula rebuS sic stantibus
JeĆŒeli z powodu nieprzewidywalnej, nadzwyczajnej zmiany, speĆnienie Ćwiadczenia miaĆoby wiÄ zaÄ siÄ z nadmiernymi trudnoĆciami albo groziĆoby raĆŒÄ cÄ stratÄ , sÄ d moĆŒe rozwiÄ zaÄ umowÄ, czy jÄ zmieniÄ, np. zmniejszajÄ c wysokoĆÄ naleĆŒnego Ćwiadczenia, a co za tym idzie dĆugu.
OCHRONA PRZED WZROSTEM I SPADKIEM WARTOĆCI PIENIÄDZA
W razie istotnej zmiany siĆy nabywczej pieniÄ dza po powstaniu zobowiÄ zania, sÄ d moĆŒe zmieniÄ wysokoĆÄ lub sposĂłb speĆnienia Ćwiadczenia pieniÄĆŒnego.
WYGAĆNIÄCIE UMOWY Z POWODU NIEMOĆ»NOĆCI ĆWIADCZENIA
JeĆŒeli Ćwiadczenie staĆo siÄ niemoĆŒliwe skutkiem okolicznoĆci, za ktĂłre dĆuĆŒnik odpowiedzialnoĆci nie ponosi, zobowiÄ zanie wygasa. Trzeba pamiÄtaÄ, ĆŒe po ten instrument prawny moĆŒna siÄgnÄ Ä, gdy sytuacja staĆa siÄ juĆŒ beznadziejna, ale daje szansÄ na Ćatwiejszy powrĂłt do normalnoĆci.
UCHYLENIE OBOWIÄZKU ALIMENTACYJNEGO CZY RENTOWEGO
Ten niekonwencjonalny sposĂłb na pozbycie siÄ dĆugĂłw, bywa bardzo niedoceniany. Niemniej pogorszenie sytuacji majÄ tkowej pozwala uwolniÄ siÄ choÄ w czÄĆci z obowiÄ zku alimentacyjnego, czy rentowego.
SKARGA PAULIAĆSKA
PrzedsiÄbiorca bywa z reguĆy zarazem wierzycielem, jak i dĆuĆŒnikiem. JeĆli dĆugĂłw jest wiele, nie pomoĆŒe na pewno fakt, ĆŒe posiadane wierzytelnoĆci nie sÄ ĆciÄ galne. Bywa, ĆŒe ta nieĆciÄ galnoĆÄ wynika z nieuczciwego dziaĆania dĆuĆŒnika, ktĂłry transferuje swĂłj majÄ tek na osobÄ trzeciÄ . W takiej sytuacji na ratunkiem jest skarga pauliaĆska, ktĂłra ubezskutecznia nielegalnÄ âucieczkÄâ pieniÄdzy.
CYWILNE ROSZCZENIA MAJÄTKOWE
Wszelkie roszczenia cywilnoprawne przedawniajÄ siÄ co do zasady w ciÄ gu 6 lat.
ROSZCZENIA ZWIÄZANE Z DZIAĆALNOĆCIÄ GOSPODARCZÄ
Roszczenia zwiÄ zane z dziaĆalnoĆciÄ gospodarczÄ przedawniajÄ siÄ co do zasady po upĆywie 3 lat.
ROSZCZENIA W ZWIÄZKU Z PRZESTÄPSTWEM
JeĆŒeli roszczenie wynika z przestÄpstwa, przedawnia siÄ po upĆywie 20 lat.
ROSZCZENIA PRACOWNICZE
Roszczenia wynikajÄ ce ze stosunku pracy przedawniajÄ siÄ po 3 latach.
ROSZCZENIE Z TYTUĆU SPRZEDAĆ»Y I ZLECENIA
Przedawnienie roszczeĆ z tytuĆy sprzedaĆŒy czy zlecenia nastÄpuje po 2 latach.
POMOC DLA PRZEDSIÄBIORCĂW
WINDYKACJA
Kancelaria przez lata wypracowaĆa efektywne metody dochodzenia naleĆŒnoĆci, w tym bogate instrumentarium czynnoĆci na etapie przedsÄ dowym, jak i na etapie egzekucji, pozwalajÄ ce na skuteczne poszukiwania i ustalenie skĆadnikĂłw majÄ tku dĆuĆŒnika oraz ich zabezpieczenie w celu dalszej egzekucji. Kancelaria prowadzi liczne sprawy przeciwko czĆonkom zarzÄ du dĆuĆŒnych spĂłĆek, a takĆŒe skargi pauliaĆskie przeciwko osobom na rzecz ktĂłrych dĆuĆŒnicy wyzbyli siÄ majÄ tku.
POMOC DLA PRZEDSIÄBIORCĂW
PRAWO PRACY – ZATRUDNIENIE W CZASIE KRYZYSU
Kancelaria TURCZA w sposĂłb kompleksowy zajmuje siÄ szeroko pojÄtÄ tematykÄ prawa pracy w przedsiÄbiorstwach. W Ćwietle zaistniaĆych okolicznoĆci, sĆuĆŒymy wsparciem w zakresie obszarĂłw takich jak:
ZasiĆek opiekuĆczy
Rodzice opiekujÄ cy siÄ dzieÄmi mogÄ skorzystaÄ z dĆuĆŒszego dodatkowego zasiĆku opiekuĆczego. WyjaĆnimy, na jaki czas przysĆuguje Ci zasiĆek i w jaki sposĂłb moĆŒesz siÄ o niego ubiegaÄ.
ZasiĆek chorobowy dla osĂłb zobowiÄ zanych do kwarantanny
NiemoĆŒnoĆÄ wykonywania pracy wskutek poddania siÄ obowiÄ zkowi kwarantanny, o ktĂłrej mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakaĆŒeĆ i chorĂłb zakaĆșnych u ludzi, jest traktowana na rĂłwni z niezdolnoĆciÄ do pracy z powodu choroby. Osobie, ktĂłra nie moĆŒe wykonywaÄ pracy wskutek poddania siÄ obowiÄ zkowi kwarantanny, przysĆuguje wiÄc zasiĆek chorobowy.
ObniĆŒenie wynagrodzeĆ
PrzedsiÄbiorcy, ktĂłrzy w nastÄpstwie wystÄ pienia COVID-19 odnotujÄ spadek obrotĂłw gospodarczych, sÄ uprawnieni do wprowadzenia przestoju ekonomicznego lub obniĆŒenia wymiaru czasu pracy dla zatrudnionych. Pracownicy objÄci przestojem ekonomicznym â majÄ za ten czas otrzymaÄ wynagrodzenie obniĆŒone wynagrodzenie Ponadto moĆŒesz wnioskowaÄ o dofinansowywane ze ĆrodkĂłw FGĆP.
ObniĆŒenie wymiaru czasu pracy w razie spadku obrotĂłw
PrzedsiÄbiorca u ktĂłrego wystÄ piĆ spadek obrotĂłw gospodarczych spowodowany COVID-19 ma moĆŒliwoĆÄ ograniczenia czasu pracy o 20%. MoĆŒesz takĆŒe wnioskowaÄ o dofinansowywane ze ĆrodkĂłw FGĆP.
Dofinansowanie wynagrodzeĆ w okresie przestoju
PrzedsiÄbiorca moĆŒe zwrĂłciÄ siÄ z wnioskiem o przyznanie ĆwiadczeĆ na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypĆatÄ ze ĆrodkĂłw Funduszu Gwarantowanych ĆwiadczeĆ Pracowniczych ĆwiadczeĆ na dofinansowanie wynagrodzenia pracownikĂłw objÄtych przestojem ekonomicznym lub obniĆŒonym wymiarem czasu pracy, w nastÄpstwie wystÄ pienia COVID-19.
Warunki i tryb wykonywania pracy w trakcie przestoju ekonomicznego
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniĆŒonego wymiaru czasu pracy pracodawca ustala w ukĆadzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakĆadowymi organizacjami zwiÄ zkowymi. WyjaĆnimy jak przygotowaÄ wĆaĆciwe porozumienie.
Ograniczenie okresu odpoczynku dobowego oraz tygodniowego
Jako przedsiÄbiorca u ktĂłrego nastÄ piĆa spadek obrotĂłw w nastÄpstwie wystÄ pienia COVID-19, moĆŒesz ograniczyÄ minimalny okres nieprzerwanego odpoczynku pracownika – dobowy i tygodniowy.
RĂłwnowaĆŒny system czasu pracy
Kolejnym rozwiÄ zaniem dla przedsiÄbiorcĂłw jest wprowadzenie systemu rĂłwnowaĆŒnego czasu pracy, w ktĂłrym moĆŒliwe jest wydĆuĆŒenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie wiÄcej jednak niĆŒ do 12 godzin (bez koniecznoĆci speĆniania dodatkowych kryteriĂłw zwiÄ zanych z rodzajem pracy czy jej organizacjÄ ) w okresie rozliczeniowym nieprzekraczajÄ cym 12 miesiÄcy.
Ćwiadczenie postojowe dla prowadzÄ cego jednoosobowÄ dziaĆalnoĆÄ gospodarczÄ , zleceniodawcÄ i zamawiajÄ cego
Osoby prowadzÄ ce pozarolniczÄ dziaĆalnoĆÄ gospodarczÄ oraz osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogÄ skorzystaÄ ze wsparcia w formie Ćwiadczenia postojowego, jeĆŒeli nie podlegajÄ ubezpieczeniom spoĆecznym z innego tytuĆu.
Dofinansowanie do wynagrodzeĆ pracownikĂłw â dodatkowe wsparcie dla mikro, maĆych i Ćrednich przedsiÄbiorstw, ktĂłre zanotowaĆy wysoki spadek obrotĂłw
PrzedsiÄbiorcy zatrudniajÄ cy do 249 osĂłb, ktĂłrzy odnotujÄ wysoki spadek obrotĂłw w nastÄpstwie wystÄ pienia COVID-19, mogÄ otrzymaÄ â na podstawie umowy podpisanej ze starostÄ â dofinansowanie do wynagrodzeĆ pracownikĂłw oraz skĆadek na ubezpieczenia spoĆeczne od tych wynagrodzeĆ.
Dofinansowanie dla przedsiÄbiorcy niezatrudniajÄ cego pracownikĂłw
Na pomoc w przypadku wysokich spadkĂłw obrotĂłw w nastÄpstwie wystÄ pienia COVID-19 liczyÄ mogÄ teĆŒ przedsiÄbiorcy â osoby fizyczne niezatrudniajÄ ce pracownikĂłw. Takim osobom starosta moĆŒe przyznaÄ dofinansowanie czÄĆci kosztĂłw prowadzenia dziaĆalnoĆci gospodarczej.
Dofinansowanie do wynagrodzeĆ pracownikĂłw zatrudnionych w organizacjach pozarzÄ dowych i innych podmiotach prowadzÄ cych dziaĆalnoĆÄ poĆŒytku publicznego
Organizacje pozarzÄ dowe oraz inne podmioty prowadzÄ ce dziaĆalnoĆÄ poĆŒytku publicznego, ktĂłre odnotujÄ spadek przychodĂłw z dziaĆalnoĆci statutowej w nastÄpstwie wystÄ pienia COVID-19, mogÄ otrzymaÄ â na podstawie umowy zawartej ze starostÄ â dofinansowanie do wynagrodzeĆ pracownikĂłw oraz naleĆŒnych od tych wynagrodzeĆ skĆadek na ubezpieczenia spoĆeczne.
Pomoc dla pracodawcĂłw zatrudniajÄ cych osoby niepeĆnosprawne
MiesiÄczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepeĆnosprawnego, jakie otrzymujÄ pracodawcy zatrudniajÄ cy osoby niepeĆnosprawne, ujÄte w ewidencji prowadzonej przez PaĆstwowy Fundusz Rehabilitacji OsĂłb NiepeĆnosprawnych, bÄdzie wyĆŒsze.
PrzesuniÄcie terminĂłw zawarcia umowy o zarzÄ dzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK
Podmioty zatrudniajÄ ce, ktĂłre zostaĆy objÄte ustawÄ o pracowniczych planach kapitaĆowych od 1 stycznia 2020 r., majÄ wiÄcej czasu na zawarcie umowy o zarzÄ dzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK.
POMOC DLA PRZEDSIÄBIORCĂW
ORGANIZACJA PRACY ZDALNEJ
Kancelaria TURCZA w sposĂłb kompleksowy zajmuje siÄ szeroko pojÄtÄ tematykÄ prawa pracy w przedsiÄbiorstwach. W Ćwietle zaistniaĆych okolicznoĆci, sĆuĆŒymy wsparciem w zakresie obszarĂłw takich jak:
bezpieczna praca zdalna
Kancelaria TURCZA przygotowaĆa pakiet regulujÄ cy prawnie sytuacjÄ zdalnego Ćwiadczenia pracy przez pracownikĂłw. W skĆad Pakietu wchodzi:
- Opracowanie regulaminu pracy zdalnej.
- Przygotowania wytycznych i materiaĆĂłw dla pracownikĂłw dotyczÄ cych bezpieczeĆstwa danych osobowych w przypadku pracy w trybie Home Office.
- Webinarium dla pracownikĂłw w sprawie najistotniejszych zagadnieĆ zwiÄ zanych z pracÄ zdalnÄ .
- Konsultacje ze specjalistÄ â radcÄ prawnym w pakiecie – + 3h.
ZAPRASZAMY DO kontaktu

TELEKONFERENCJA
UMĂW TERMIN

ZADZWOĆ

NAPISZ
KONTAKT
formularz kontaktowy
TURCZA Kancelaria RadcĂłw Prawnych
NIP: 945-189-28-38
Telefon: +48 61 666 37 60
FAX: +48 61 666 37 59
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

OddziaĆ PoznaĆ
ul. Palacza 144
60-278 PoznaĆ

OddziaĆ Leszno
ul. NiepodlegĆoĆci 49
64-100 Leszno
znajdĆș nas
TURCZA Kancelaria RadcĂłw Prawnych
ul. Grochowska 56
60-347 PoznaĆ
NIP: 945-189-28-38
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl
Godziny otwarcia: od pon do pt - 8.30-16.30
O kancelarii
ZespĂłĆ Kancelarii TURCZA skĆada siÄ z radcĂłw prawnych i adwokatĂłw o zrĂłĆŒnicowanym i bogatym doĆwiadczeniu zawodowym. Biznesowi klienci otrzymujÄ merytoryczne wsparcie niezaleĆŒnie od wielkoĆci przedsiÄbiorstwa i jego zasiÄgu dziaĆania. Kancelaria zapewnia opiekÄ prawnÄ wykraczajÄ cÄ poza granice kraju za sprawÄ aktywnej wspĂłĆpracy w ramach miÄdzynarodowej organizacji The Law Firm Network.
Nawigacja strony
Copyright © 2022 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.