W CZASIE KRYZYSU

PRAWNE WSPARCIE BIZNESU

Bezprecedensowa sytuacja gospodarcza związana z epidemią koronawirusa stanowi powaĆŒne zagroĆŒenie dla stabilnoƛci wielu firm. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorcĂłw przygotowaliƛmy pakiet usƂug, ktĂłrego celem jest ochrona ciągƂoƛci dziaƂania i wypƂacalnoƛci spóƂek, jak rĂłwnieĆŒ zabezpieczanie ich wƂaƛcicieli.

Telefon

+48 61 666 37 60

DORADZTWO PRAWNE W ZAKRESIE KORZYSTANIA Z TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ

W TYM MOĆ»EMY POMÓC

aKTUALNE INFORMACJE WAĆ»NE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

kryzysowy ALERT PRAWNY

PILNE: Odwieszenie zawieszonych terminĂłw na mocy specustawy

PILNE: Odwieszenie zawieszonych terminĂłw na mocy specustawy

Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczegĂłlnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziaƂaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorĂłb zakaĆșnych oraz wywoƂanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawą)…

AUTORSKIE OPRACOWANIA PRAWNE

przewodniki i opracowania

16.04.2020

TARCZA ANTYKRYZYSOWA

KREDYTY DLA FIRM

OPRACOWANIE W PDF

14.04.2020

TARCZA ANTYKRYZYSOWA

SZCZEGÓLNE
INSTRUMENTY WSPARCIA

OPRACOWANIE W PDF

02.04.2020

TARCZA ANTYKRYZYSOWA

NIERUCHOMOÚCI

OPRACOWANIE W PDF

01.04.2020

TARCZA ANTYKRYZYSOWA

ROZWIĄZANIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

OPRACOWANIE W PDF

POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

RESTRUKTURYZACJA

Usta­wo­daw­ca wpro­wa­dza­jąc prze­pi­sy Pra­wa re­struk­tu­ry­za­cyj­ne­go miaƂ na ce­lu ochro­nę przed­się­bior­cĂłw przed upa­dƂo­ƛcią po­przez umoĆŒÂ­li­wie­nie im za­war­cia ukƂa­du z wie­rzy­cie­la­mi. Restrukturyzacja to szansa na wyjƛcie z finansowych problemĂłw poprzez naprawę przedsiębiorstwa i jego oddƂuĆŒenie bez koniecznoƛci ogƂaszania upadƂoƛci. GƂówną zaletą restrukturyzacji jest pierwszeƄstwo postępowania przed postępowaniem upadƂoƛciowym, zachowanie pƂynnoƛci w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa oraz szybkoƛć postępowania.

PROWADZENIE POSTĘPOWAƃ NAPRAWCZYCH

Prowadzone jest w sytuacji zagroĆŒenia niewypƂacalnoƛcią. Postępowanie to moĆŒe prowadzić takĆŒe przedsiębiorca, w stosunku do ktĂłrego sąd oddaliƂ wniosek o ogƂoszenie upadƂoƛci. Jest rozwiązaniem dla przedsiębiorcĂłw, ktĂłrzy na bieĆŒÄ…co regulują swoje zobowiązania, ale ich sytuacja ekonomiczna jest na tyle trudna, ĆŒe w niedƂugim czasie staną się niewypƂacalni.

POSTĘPOWANIE RESTRUKTURYZACYJNE

WybĂłr odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego zaleĆŒy od konkretnego przypadku i wymaga przeprowadzenia szczegóƂowej analizy prawnej i ekonomicznej przedsiębiorstwa. Dopasowanie odpowiedniego postępowania zaleĆŒy od tego skutki jaki przedsiębiorca chce osiągnąć. WiÄ…ĆŒe się m.in. z prowadzeniem negocjacji z wierzycielami, a takĆŒe odpowiednim sformuƂowaniem wnioskĂłw i zwarcia ukƂadu przedsądowego. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogƂoszenia upadƂoƛci.

POSTĘPOWANIE O ZATWIERDZENIE UKƁADU

Najbardziej odformalizowane postępowanie, przewiduje samodzielne zbieranie przez dƂuĆŒnika gƂosĂłw wierzycieli. Daje większą swobodę ale mniejszą ochronę dƂuĆŒnika – zawieszenie egzekucji w tym trybie nie jest dopuszczalne.

POSTĘPOWANIE SANACYJNE

UmoĆŒliwia dƂuĆŒnikowi przeprowadzenie dziaƂaƄ sanacyjnych oraz zawarcie ukƂadu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelnoƛci. DziaƂaniami sanacyjnymi są czynnoƛci prawne i faktyczne, ktĂłre zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dƂuĆŒnika i mają na celu przywrĂłcenie dƂuĆŒnikowi zdolnoƛci do wykonywania zobowiązaƄ, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Daje największą ochronę przed niekontrolowanymi egzekucjami, pozwala na wypowiedzenie.

POSTĘPOWANIE UKƁADOWE

Postępowanie ukƂadowe przeznaczone jest dla tych przedsiębiorcĂłw, ktĂłrzy są na skraju wypƂacalnoƛci albo stali się juĆŒ niewypƂacalni. Wniosek o otwarcie postępowania ukƂadowego skƂada dƂuĆŒnik, gdy ponad 15% jego wierzytelnoƛci jest spornych. Sąd powoƂuje nadzorcę sądowego (sporządza min. plan restrukturyzacyjny i spis wierzytelnoƛci).

PRZYÚPIESZONE POSTĘPOWANIE UKÁADOWE

Do zawarcia ukƂadu dochodzi na zwoƂywanym przez sędziego – komisarza zgromadzeniu wierzycieli. Zabezpieczenie majątku dƂuĆŒnika poprzez zawieszenie egzekucji wierzytelnoƛci objętych ukƂadem oraz moĆŒliwe zawieszenie egzekucji wierzytelnoƛci nie objętych ukƂadem, jeĆŒeli egzekucja mogƂaby utrudnić lub uniemoĆŒliwić zawarcie ukƂadu. Tego postępowania nie moĆŒna prowadzić, jeƛli dƂuĆŒnik posiada ponad 15% wierzytelnoƛci spornych.

UKÁAD CZĘÚCIOWY

MoĆŒe zostać przyjęty i zatwierdzony wyƂącznie w postępowaniu o zatwierdzenie ukƂadu albo przyspieszonym postępowaniu ukƂadowym. Wyodrębnienie wierzycieli objętych ukƂadem częƛciowym odbywa się w oparciu o obiektywne, jednoznaczne i uzasadnione ekonomicznie kryteria dotyczące stosunkĂłw prawnych wiÄ…ĆŒÄ…cych wierzycieli z dƂuĆŒnikiem, z ktĂłrych wynikają zobowiązania objęte propozycjami ukƂadowymi.

Restrukturyzacja zadƂuĆŒenia

Restrukturyzacja zadƂuĆŒenia to nic innego, jak zmiana warunkĂłw spƂaty podsiadanego kredytu. ZadƂuĆŒenie restrukturyzuje się po to, by dostosować warunki spƂaty zadƂuĆŒenia do aktualnej sytuacji materialnej dƂuĆŒnika.

PROWADZENIE DZIAÁALNOÚCI GOSPODARCZEJ PO WSZCZĘCIU EGZEKUCJI

Stosując legalne rozwiązania prawne, umoĆŒliwiamy dalsze prowadzenie dziaƂalnoƛci gospodarczej i uzyskiwanie z tego tytuƂu przychodĂłw przy peƂnym zabezpieczeniu PaƄstwa strony. Nasze doƛwiadczenie pomoĆŒe zastosować rozwiązania dla Twojego przedsiębiorstwa, ktĂłre rozwiÄ…ĆŒÄ… problemy prowadzenia dziaƂalnoƛci gospodarczej i zachowania pƂynnoƛci finansowej.

RESTRUKTURYZACJA FIRMY

To proces celem którego jest zwiększenie efektywnoƛci, optymalizacja sposobu wykorzystania posiadanych zasobów przedsiębiorstwa, czy poprawa pozycji podmiotu na konkurencyjnym rynku. Jest narzędziem, które umiejętnie wykorzystane uchroni przedsiębiorstwo przed caƂkowitym i ostatecznym upadkiem albo dostosuje firmę do zmiennych rynkowych realiów.

dowiedz się więcej o restrukturyzacji i upadƂoƛciach w praktyce

publikacje i opracowania

Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne?

Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne?

Jedną z form walki przedsiębiorstwa z kryzysem finansowym jest prĂłba namĂłwienia wierzycieli do zawarcia porozumienia i przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Celem takiego postępowania jest uniknięcie ogƂoszenia upadƂoƛci i umoĆŒliwienie restrukturyzacji w drodze zawarcia ukƂadu z wierzycielami.

Kto, kiedy i gdzie powinien zƂoĆŒyć wniosek o ogƂoszenie upadƂoƛci

Kto, kiedy i gdzie powinien zƂoĆŒyć wniosek o ogƂoszenie upadƂoƛci

Widmo upadƂoƛci jest czarnym scenariuszem, ktĂłrego dƂuĆŒnicy, przede wszystkim przedsiębiorcy, pragnęliby uniknąć. Wiadomym jest, ĆŒe upadƂoƛć moĆŒe prowadzić do wieloletnich perturbacji ĆŒyciowych, a rozpoczęcie nowej dziaƂalnoƛci przez z bagaĆŒem niewypƂacalnoƛci moĆŒe być trudne.

Skarga pauliaƄska

Skarga pauliaƄska

Skarga pauliaƄska, to znana od czasĂłw staroĆŒytnych (skąd wywodzi się ta tajemnicza nazwa), metoda na skuteczne dochodzenie roszczeƄ od nieuczciwych dƂuĆŒnikĂłw, ktĂłrzy zbywają swĂłj majątek za bezcen czy darmo, uniemoĆŒliwiając zaspokojenie wierzycieli.

Powództwa przeciwegzekucyjne a skarga na czynnoƛci komornika

Powództwa przeciwegzekucyjne a skarga na czynnoƛci komornika

Postępowanie egzekucyjne jest bardzo sformalizowane. Komornik zasadniczo nie analizuje wniosku egzekucyjnego pod kątem merytorycznym. Niejednokrotnie okazuje się, ĆŒe postępowanie komornicze, przynajmniej w jakimƛ zakresie, nie jest zasadne.

POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

UPADÁOÚCI

Procedura wszczynana w razie niewypƂacalnoƛci dƂuĆŒnika. UpadƂoƛć oznacza przejęcie caƂoƛci zarządu nad majątkiem niewypƂacalnego przedsiębiorcy przez wyznaczonego przez sąd syndyka. Celem postępowania jest sprzedaĆŒ caƂego majątku dƂuĆŒnika i przeznaczenie ƛrodkĂłw w ten sposĂłb uzyskanych na zaspokojenie wierzycieli.

PRZYGOTOWANIE DO UPADÁOÚCI

Decyzja o skierowaniu do sądu gospodarczego wniosku o upadƂoƛć jest niezwykle istotna co do jej skutkĂłw. Utrata pƂynnoƛci finansowej nakƂada na kierownikĂłw jednostki gospodarczej obowiązek ogƂoszenia upadƂoƛci w okreƛlonym czasie. Ochrona wierzycieli i odpowiednie ƛrodki finansowe na rachunku dƂuĆŒnika są podstawą ogƂoszenia przez sąd upadƂoƛci.

OGÁOSZENIE UPADÁOÚCI

OgƂoszenie upadƂoƛci wiÄ…ĆŒe się z wieloma obowiązkami dla dƂuĆŒnika. Z dniem ogƂoszenia upadƂoƛci majątek upadƂego staje się masą upadƂoƛci, ktĂłra sƂuĆŒy zaspokojeniu wierzycieli upadƂego. Datą upadƂoƛci jest data wydania postanowienia o ogƂoszeniu upadƂoƛci. Od tego momentu spóƂka dziaƂa w obrocie pod dotychczasową firmą z dodaniem oznaczenia „w upadƂoƛci”

POSTĘPOWANIA UPADÁOÚCIOWE LIKWIDACYJNE

Przedsiębiorca moĆŒe rozpocząć dziaƂalnoƛć pod inną firmą jeszcze w trakcie procedury. Wierzycielom rĂłwnieĆŒ bardziej niĆŒ na zawarciu ukƂadu zaleĆŒy na odzyskaniu nawet niewielkiej kwoty naleĆŒnoƛci. GƂówną zaletą upadƂoƛci likwidacyjnej jest to, ĆŒe firmy, gdy rozpoczynają nową dziaƂalnoƛć, zachowują dochody w caƂoƛci dla siebie.

OCHRONA MAJĄTKU UPADƁEGO

OgƂoszenie upadƂoƛci wpƂywa takĆŒe na skutecznoƛć dokonanych przez upadƂego czynnoƛci prawnych w okresie przed ogƂoszeniem upadƂoƛci. Istotne znaczenie praktyczne ma domniemanie prawne, wedƂug ktĂłrego wszystko to, co znajduje się w posiadaniu upadƂego w dniu ogƂoszenia upadƂoƛci naleĆŒy do niego.

OCHRONA RODZINY DƁUƻNIKA

Często upadƂoƛć jednego maĆ‚ĆŒonka wpƂywa na drugiego. WspóƂmaĆ‚ĆŒonkowi przysƂuguje jednak ƛrodek obrony swego interesu. MoĆŒe on dochodzić naleĆŒnoƛci z tytuƂu udziaƂu w majątku wspĂłlnym w ramach postępowania upadƂoƛciowego.

UPADÁOÚCI ZAGRANICZNE

Reprezentowanie polskich przedsiębiorców w postępowaniach zagranicznych na terenie krajów europejskich i pozaeuropejskich.

UPADƁOƚĆ KONSUMENCKA

Wprowadzona ostatnio ustawa o upadƂoƛci konsumenckiej znacząco zmieniƂa pozycję dƂuĆŒnika-konsumenta. Osoby nieprowadzące dziaƂalnoƛci gospodarczej a posiadające dƂugi otrzymaƂy szansę ich znacznego zredukowania, a nawet caƂkowitego umorzenia. UpadƂoƛć konsumencka jest to rozwiązanie prawne, ktĂłre w zaƂoĆŒeniu ma oferować osobom fizycznym, a od niedawna rĂłwnieĆŒ jednoosobowym dziaƂalnoƛcią gospodarczym moĆŒliwoƛć wyjƛcia z zadƂuĆŒenia poprzez jego redukcję lub umorzenie w caƂoƛci.

POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Ochrona dƂuĆŒnikĂłw I PRZEDAWNIENIE ROSZCZEƃ

Przedawnienie oznacza moĆŒliwoƛć powoƂania się prawo do uchylenia się od zapƂaty roszczeƄ na skutek upƂywu okreƛlonego czasu. Na przedawnienie moĆŒna powoƂać się w bezpoƛrednich relacjach z wierzycielem albo przed sądem czy innym organem, co prowadzi do wygrania postępowania.

Istnieje szereg sposobĂłw na szybkie i nieskomplikowane zmniejszenie zadƂuĆŒenia. Nie trzeba wcale wszczynać zawiƂych postępowaƄ oddƂuĆŒeniowych, czy planować i wdraĆŒać dƂugofalowych restrukturyzacji. Są przypadki, w ktĂłrych wystarczy zƂoĆŒyć wniosek i odpowiednio go umotywować, by saldo dƂugĂłw spadƂo. Oto niektĂłre z nich.

UMORZENIE SKƁADEK ZUS

Jeƛli masz zadƂuĆŒenie w ZUS, ktĂłrego nie moĆŒesz spƂacić albo jesteƛ w trudnej sytuacji finansowej oraz rodzinnej, moĆŒesz starać się o umorzenie wszystkich skƂadek ZUS. W okreƛlonym zakresie, dotyczy to rĂłwnieĆŒ zatrudnionych pracownikĂłw.
ZUS moĆŒe domagać się zapƂaty skƂadek maksymalnie za pięć lat wstecz.

umorzeniE zalegƂoƛci podatkowych

Urząd skarbowy moĆŒe anulować Twoje zadƂuĆŒenie podatkowe w przypadku uzasadnionym waĆŒnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Umorzenie dotyczy rĂłwnieĆŒ odsetek za zwƂokę.
Zobowiązania podatkowe przedawniają się po 5 latach.

umorzenie naleĆŒnoƛci sądowych, grzywien, mandatĂłw ORAZ kar administracyjnych

ZadƂuĆŒenie moĆŒe wynikać nie tylko ze stosunkĂłw gospodarczych, czy cywilnych, ale moĆŒe być teĆŒ efektem rĂłĆŒnego rodzaju postępowaƄ przed organami paƄstwa. Postępowania mogą dotyczyć danej osoby jako przedsiębiorcy, ale takĆŒe jako osoby fizycznej. Sąd czy organ publiczny moĆŒe naƂoĆŒyć okreƛloną karę, grzywnę, czy teĆŒ zasądzi obowiązek zapƂaty wysokich kosztĂłw. Wszystkie te naleĆŒnoƛci moĆŒna starać się zlikwidować, o ile kondycja finansowa obiektywnie wykaĆŒe usprawiedliwioną, caƂkowitą niemoĆŒnoƛć ich spƂaty.

negocjacje z wierzycielami

Nasze doƛwiadczenie w prowadzeniu wielu podmiotĂłw gospodarczych pokazuje, ĆŒe wielu wierzycieli skƂonnych jest zastosować rĂłĆŒnego rodzaju ulgi w stosunku do dƂuĆŒnikĂłw. Trzeba pamiętać, ĆŒe racjonalny wierzyciel, woli czekać na poprawę kondycji dƂuĆŒnika i anulować mu częƛć zadƂuĆŒenia, zamiast w krĂłtkim czasie agresywną windykacją doprowadzić do jego bankructwa i uzyskać niewiele.

negocjacje z komornikiem

Komornik to nie tylko urzędnik paƄstwowy, ale teĆŒ przedsiębiorca, ktĂłry zarabia na siebie. Z komornikiem rĂłwnieĆŒ moĆŒna i warto rozmawiać o sposobie spƂaty zadƂuĆŒenia, tak by egzekucja byƂa jak najmniej uciÄ…ĆŒliwa.

umorzenie kredytu

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się niemoĆŒliwym, by bank umorzyƂ kredyt, ale w praktyce tak się zdarza, a ƛciƛlej zdarza się, ĆŒe bank umarza częƛć kredytu, a to juĆŒ moĆŒe być bardzo wiele. Co prawda umorzenie takie zaleĆŒy wyƂącznie od dobrej woli banku, to jednak warto o to wnioskować, gdy sytuacja finansowa jest powaĆŒna. Bank, jak kaĆŒdy wierzyciel, będzie wolaƂ odzyskać cokolwiek niĆŒ nic.

wakacje kredytowe, kredyt konsolidacyjny

PowyĆŒsze zabiegi, ktĂłre albo wynikają z umowy albo z dobrej woli banku, jedynie odwlekają w czasie koniecznoƛć zapƂaty ƛwiadczenia, ale w sytuacji problemĂłw majątkowych czas to pieniądz, dosƂownie.

umorzenie czynszu, mediów, gazu, prądu, opƂat eksploatacyjnych

OpƂaty związane z ĆŒyciem codziennym, jak kaĆŒde inne mogą sumarycznie mocno nadszarpnąć budĆŒet. Osoby zadƂuĆŒone boją się ich w szczegĂłlny sposĂłb, bo się nie koƄczą i zawsze, regularnie wracają. Ale trzeba znĂłw pamiętać, ĆŒe po drugiej stronie znajduje się przedsiębiorca, ktĂłry dziaƂa dla zarobku i z pewnoƛcią moĆŒe umorzyć częƛć zadƂuĆŒenia, jeƛli w perspektywie będzie mĂłgƂ oczekiwać utrzymania klienta i zyski w pĂłĆșniejszym czasie.

ROZƁOƻENIE NA RATY I UMORZENIE ODSETEK

Umorzenie dƂugĂłw nie musi polegać na anulowaniu ƛwiadczenia gƂównego. MoĆŒna teĆŒ starać się znieƛć odsetki, ktĂłre mają tę niewygodną cechę, ĆŒe mają pierwszeƄstwo w spƂacaniu przed ƛwiadczeniem gƂównym, a codziennie przy tym rosną. RozƂoĆŒenie na raty to póƂ ƛrodek, ale jednak pewna metoda, bo zmniejsza bieĆŒÄ…ce saldo zadƂuĆŒenia. Wszystkie wyĆŒej wyliczone sposoby umorzenia dƂugu, moĆŒna zastosować do rozƂoĆŒenia na raty i umorzenie odsetek.

klauzula rebuS sic stantibus

JeĆŒeli z powodu nieprzewidywalnej, nadzwyczajnej zmiany, speƂnienie ƛwiadczenia miaƂoby wiązać się z nadmiernymi trudnoƛciami albo groziƂoby raĆŒÄ…cą stratą, sąd moĆŒe rozwiązać umowę, czy ją zmienić, np. zmniejszając wysokoƛć naleĆŒnego ƛwiadczenia, a co za tym idzie dƂugu.

OCHRONA PRZED WZROSTEM I SPADKIEM WARTOƚCI PIENIĄDZA

W razie istotnej zmiany siƂy nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, sąd moĆŒe zmienić wysokoƛć lub sposĂłb speƂnienia ƛwiadczenia pieniÄ™ĆŒnego.

WYGAÚNIĘCIE UMOWY Z POWODU NIEMOûNOÚCI ÚWIADCZENIA

JeĆŒeli ƛwiadczenie staƂo się niemoĆŒliwe skutkiem okolicznoƛci, za ktĂłre dƂuĆŒnik odpowiedzialnoƛci nie ponosi, zobowiązanie wygasa. Trzeba pamiętać, ĆŒe po ten instrument prawny moĆŒna sięgnąć, gdy sytuacja staƂa się juĆŒ beznadziejna, ale daje szansę na Ƃatwiejszy powrĂłt do normalnoƛci.

UCHYLENIE OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO CZY RENTOWEGO

Ten niekonwencjonalny sposób na pozbycie się dƂugów, bywa bardzo niedoceniany. Niemniej pogorszenie sytuacji majątkowej pozwala uwolnić się choć w częƛci z obowiązku alimentacyjnego, czy rentowego.

SKARGA PAULIAƃSKA

Przedsiębiorca bywa z reguƂy zarazem wierzycielem, jak i dƂuĆŒnikiem. Jeƛli dƂugĂłw jest wiele, nie pomoĆŒe na pewno fakt, ĆŒe posiadane wierzytelnoƛci nie są ƛciągalne. Bywa, ĆŒe ta nieƛciągalnoƛć wynika z nieuczciwego dziaƂania dƂuĆŒnika, ktĂłry transferuje swĂłj majątek na osobę trzecią. W takiej sytuacji na ratunkiem jest skarga pauliaƄska, ktĂłra ubezskutecznia nielegalną „ucieczkę” pieniędzy.

CYWILNE ROSZCZENIA MAJĄTKOWE

Wszelkie roszczenia cywilnoprawne przedawniają się co do zasady w ciągu 6 lat.

ROSZCZENIA ZWIĄZANE Z DZIAƁALNOƚCIĄ GOSPODARCZĄ

Roszczenia związane z dziaƂalnoƛcią gospodarczą przedawniają się co do zasady po upƂywie 3 lat.

ROSZCZENIA W ZWIĄZKU Z PRZESTĘPSTWEM

JeĆŒeli roszczenie wynika z przestępstwa, przedawnia się po upƂywie 20 lat.

ROSZCZENIA PRACOWNICZE

Roszczenia wynikające ze stosunku pracy przedawniają się po 3 latach.

ROSZCZENIE Z TYTUƁU SPRZEDAƻY I ZLECENIA

Przedawnienie roszczeƄ z tytuƂy sprzedaĆŒy czy zlecenia następuje po 2 latach.

POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

WINDYKACJA

Kancelaria przez lata wypracowaƂa efektywne metody dochodzenia naleĆŒnoƛci, w tym bogate instrumentarium czynnoƛci na etapie przedsądowym, jak i na etapie egzekucji, pozwalające na skuteczne poszukiwania i ustalenie skƂadnikĂłw majątku dƂuĆŒnika oraz ich zabezpieczenie w celu dalszej egzekucji. Kancelaria prowadzi liczne sprawy przeciwko czƂonkom zarządu dƂuĆŒnych spóƂek, a takĆŒe skargi pauliaƄskie przeciwko osobom na rzecz ktĂłrych dƂuĆŒnicy wyzbyli się majątku.

POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

PRAWO PRACY – ZATRUDNIENIE W CZASIE KRYZYSU

Kancelaria TURCZA w sposĂłb kompleksowy zajmuje się szeroko pojętą tematyką prawa pracy w przedsiębiorstwach. W ƛwietle zaistniaƂych okolicznoƛci, sƂuĆŒymy wsparciem w zakresie obszarĂłw takich jak:

ZasiƂek opiekuƄczy

Rodzice opiekujący się dziećmi mogą skorzystać z dƂuĆŒszego dodatkowego zasiƂku opiekuƄczego. Wyjaƛnimy, na jaki czas przysƂuguje Ci zasiƂek i w jaki sposĂłb moĆŒesz się o niego ubiegać.

ZasiƂek chorobowy dla osób zobowiązanych do kwarantanny

NiemoĆŒnoƛć wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, o ktĂłrej mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakaĆŒeƄ i chorĂłb zakaĆșnych u ludzi, jest traktowana na rĂłwni z niezdolnoƛcią do pracy z powodu choroby. Osobie, ktĂłra nie moĆŒe wykonywać pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, przysƂuguje więc zasiƂek chorobowy.

ObniĆŒenie wynagrodzeƄ

Przedsiębiorcy, ktĂłrzy w następstwie wystąpienia COVID-19 odnotują spadek obrotĂłw gospodarczych, są uprawnieni do wprowadzenia przestoju ekonomicznego lub obniĆŒenia wymiaru czasu pracy dla zatrudnionych. Pracownicy objęci przestojem ekonomicznym – mają za ten czas otrzymać wynagrodzenie obniĆŒone wynagrodzenie Ponadto moĆŒesz wnioskować o dofinansowywane ze ƛrodkĂłw FGÚP.

ObniĆŒenie wymiaru czasu pracy w razie spadku obrotĂłw

Przedsiębiorca u ktĂłrego wystąpiƂ spadek obrotĂłw gospodarczych spowodowany COVID-19 ma moĆŒliwoƛć ograniczenia czasu pracy o 20%. MoĆŒesz takĆŒe wnioskować o dofinansowywane ze ƛrodkĂłw FGÚP.

Dofinansowanie wynagrodzeƄ w okresie przestoju

Przedsiębiorca moĆŒe zwrĂłcić się z wnioskiem o przyznanie ƛwiadczeƄ na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypƂatę ze ƛrodkĂłw Funduszu Gwarantowanych ÚwiadczeƄ Pracowniczych ƛwiadczeƄ na dofinansowanie wynagrodzenia pracownikĂłw objętych przestojem ekonomicznym lub obniĆŒonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19.

Warunki i tryb wykonywania pracy w trakcie przestoju ekonomicznego

Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniĆŒonego wymiaru czasu pracy pracodawca ustala w ukƂadzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakƂadowymi organizacjami związkowymi. Wyjaƛnimy jak przygotować wƂaƛciwe porozumienie.

Ograniczenie okresu odpoczynku dobowego oraz tygodniowego

Jako przedsiębiorca u ktĂłrego nastąpiƂa spadek obrotĂłw w następstwie wystąpienia COVID-19, moĆŒesz ograniczyć minimalny okres nieprzerwanego odpoczynku pracownika – dobowy i tygodniowy.

RĂłwnowaĆŒny system czasu pracy

Kolejnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcĂłw jest wprowadzenie systemu rĂłwnowaĆŒnego czasu pracy, w ktĂłrym moĆŒliwe jest wydƂuĆŒenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niĆŒ do 12 godzin (bez koniecznoƛci speƂniania dodatkowych kryteriĂłw związanych z rodzajem pracy czy jej organizacją) w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy.

ƚwiadczenie postojowe dla prowadzącego jednoosobową dziaƂalnoƛć gospodarczą, zleceniodawcę i zamawiającego

Osoby prowadzące pozarolniczą dziaƂalnoƛć gospodarczą oraz osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogą skorzystać ze wsparcia w formie ƛwiadczenia postojowego, jeĆŒeli nie podlegają ubezpieczeniom spoƂecznym z innego tytuƂu.

Dofinansowanie do wynagrodzeƄ pracowników – dodatkowe wsparcie dla mikro, maƂych i ƛrednich przedsiębiorstw, które zanotowaƂy wysoki spadek obrotów

Przedsiębiorcy zatrudniający do 249 osób, którzy odnotują wysoki spadek obrotów w następstwie wystąpienia COVID-19, mogą otrzymać – na podstawie umowy podpisanej ze starostą – dofinansowanie do wynagrodzeƄ pracowników oraz skƂadek na ubezpieczenia spoƂeczne od tych wynagrodzeƄ.

Dofinansowanie dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników

Na pomoc w przypadku wysokich spadkĂłw obrotĂłw w następstwie wystąpienia COVID-19 liczyć mogą teĆŒ przedsiębiorcy – osoby fizyczne niezatrudniające pracownikĂłw. Takim osobom starosta moĆŒe przyznać dofinansowanie częƛci kosztĂłw prowadzenia dziaƂalnoƛci gospodarczej.

Dofinansowanie do wynagrodzeƄ pracownikĂłw zatrudnionych w organizacjach pozarządowych i innych podmiotach prowadzących dziaƂalnoƛć poĆŒytku publicznego

Organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące dziaƂalnoƛć poĆŒytku publicznego, ktĂłre odnotują spadek przychodĂłw z dziaƂalnoƛci statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19, mogą otrzymać – na podstawie umowy zawartej ze starostą – dofinansowanie do wynagrodzeƄ pracownikĂłw oraz naleĆŒnych od tych wynagrodzeƄ skƂadek na ubezpieczenia spoƂeczne.

Pomoc dla pracodawców zatrudniających osoby niepeƂnosprawne

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepeƂnosprawnego, jakie otrzymują pracodawcy zatrudniający osoby niepeƂnosprawne, ujęte w ewidencji prowadzonej przez PaƄstwowy Fundusz Rehabilitacji OsĂłb NiepeƂnosprawnych, będzie wyĆŒsze.

Przesunięcie terminów zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK

Podmioty zatrudniające, które zostaƂy objęte ustawą o pracowniczych planach kapitaƂowych od 1 stycznia 2020 r., mają więcej czasu na zawarcie umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK.

POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

ORGANIZACJA PRACY ZDALNEJ

Kancelaria TURCZA w sposĂłb kompleksowy zajmuje się szeroko pojętą tematyką prawa pracy w przedsiębiorstwach. W ƛwietle zaistniaƂych okolicznoƛci, sƂuĆŒymy wsparciem w zakresie obszarĂłw takich jak:

bezpieczna praca zdalna

Kancelaria TURCZA przygotowaƂa pakiet regulujący prawnie sytuację zdalnego ƛwiadczenia pracy przez pracowników. W skƂad Pakietu wchodzi:

  1. Opracowanie regulaminu pracy zdalnej.
  2. Przygotowania wytycznych i materiaƂów dla pracowników dotyczących bezpieczeƄstwa danych osobowych w przypadku pracy w trybie Home Office.
  3. Webinarium dla pracowników w sprawie najistotniejszych zagadnieƄ związanych z pracą zdalną.
  4. Konsultacje ze specjalistą – radcą prawnym w pakiecie – + 3h.

ZAPRASZAMY DO kontaktu

TELEKONFERENCJA

UMÓW TERMIN

ZADZWOƃ

+48 61 666 37 60

NAPISZ

kontakt@turcza.com.pl

KONTAKT

formularz kontaktowy

    Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Marek Turcza z siedzibą w Poznaniu (60-347), ul. Grochowska 56, REGON: 120119490, NIP: 9451892838. Informacje w przedmiocie warunków i zasad ochrony danych osobowych znajdują się na stronie https://turcza.com.pl/odo/.

     

    TURCZA Kancelaria RadcĂłw Prawnych

    NIP: 945-189-28-38

    Telefon: +48 61 666 37 60

    FAX: +48 61 666 37 59

    E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

    OddziaƂ PoznaƄ

    ul. Palacza 144
    60-278 PoznaƄ

    OddziaƂ Leszno

    ul. NiepodlegƂoƛci 49
    64-100 Leszno

    znajdĆș nas

    TURCZA Kancelaria RadcĂłw Prawnych

    ul. Grochowska 56
    60-347 PoznaƄ

    NIP: 945-189-28-38

    Telefon: +48 61 666 37 60
    E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

    Godziny otwarcia: od pon do pt - 8.30-16.30

     

    O kancelarii

    ZespóƂ Kancelarii TURCZA skƂada się z radcĂłw prawnych i adwokatĂłw o zrĂłĆŒnicowanym i bogatym doƛwiadczeniu zawodowym. Biznesowi klienci otrzymują merytoryczne wsparcie niezaleĆŒnie od wielkoƛci przedsiębiorstwa i jego zasięgu dziaƂania. Kancelaria zapewnia opiekę prawną wykraczającą poza granice kraju za sprawą aktywnej wspóƂpracy w ramach międzynarodowej organizacji The Law Firm Network.

    Copyright © 2022 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.